资源预览内容
第1页 / 共42页
第2页 / 共42页
第3页 / 共42页
第4页 / 共42页
第5页 / 共42页
第6页 / 共42页
第7页 / 共42页
第8页 / 共42页
第9页 / 共42页
第10页 / 共42页
亲,该文档总共42页,到这儿已超出免费预览范围,如果喜欢就下载吧!
资源描述
By: Prof. Y. Peter Chiu Project Management HOMEWORK SOLUTION 1# 3(a )(b )CP = A B D F G (17) 2# 3= Where is not needed for solution , but it is the slack time.(c) A B C D E F H G 0123456789 1011 12 13 14 15 16 17 183# 4A=3B=2E=6P2=0D=4C=5P1=0G=5F=1K=5H=3I=4P3=0J=40 3 1 43 8 7 123 47 80 02 27 7 8 82 28 87 127 128 12 8 138 129 1313 16 17142 127 1713 17 13 1716 1716 1717 1721 21*4(a)A B C A D A E B F C, D G D ,E H F, G I F, G J H, I,K,L K B L (b)A-C-F-H-JA-C-F-I-JA-D-F-H-JA-D-F-I-JA-D-G-H-JA-D-G-I-JB-E-G-H-JB-E-G-I-JB-K-J L-J16171516192020211114*# 45# 4 (c)ActivitiestiESiSFiLSiLFiSlackA B C D E F G H I J K L3 2 5 4 6 1 5 3 4 4 5 100 0 3 3 2 8 8 13 13 17 2 03 2 8 7 8 9 13 16 17 21 7 101 0 7 4 2 12 8 14 13 17 12 74 2 12 8 8 13 13 17 17 21 17 171 0 4 1 0 4 0 1 0 0 10 7CP= B-E-G-I-J 6# 5 (a)ActivitiesImmediate PredecessorA B C D E F G H I A B D A,E D C,F C,F,G7# 5 (b)ABP1DEGCFP2IH8# 6(a )(b )CP = A E G (78)C FG (78) 9# 6(c)(d ) A , B , C , E , F 323077 785810# 8A=3C=1P=0B=5D=4E=3F=3H=4G=20 03 33 38 83 74 88 88 88 812 128 911 12 12 1215 1512 1316 1715 1517 17A-B-P-D-F-G11# 812= Where is not needed for solution , but it is the slack time.# 8A B C D E F H G 0123456789 1011 12 13 14 15 16 17 1813# 817A B D F G3 5 4 3 22 3 2 2 1$ 50125125120100ReduceA 32 costs $50G 21 costs $100Total $150*CP A-B-D-F-GA-B-D-H(a)14# 815A B D F G H2 5 4 3 1 42 3 2 2 1 2 $125125120150* If we consider “F” then we must consider “H” along with “F” .ReduceB by 2D by 1*(why ?)(why not 2 ?)(refer to Gantt Chart)(a)15# 8 (a)cost $125*2 (B)$125*1 (for D)Total$375CP A-B-D-F-GA-B-D-HA-B-E-F-GA-B-E-HTimeCP ActivitiesCourenttimeExpeditedtimecost12A B D E F G H2 3 3 3 3 1 42 3 2 2 2 1 2 $1255012015016# 8 (a) One can consider D&E for $175/wk or F&H for $270/wk. return $150 per weak.(b)ActivityNormal costA B C D E F G H#$20060010065045050050060017# 8(b )Direct cost $3600 for 17 days.For 12 days optimal project scheduleAddA G B D1 1 2 1$50 = 50 $100 = 100 $125 = 250 $125 = 125$525Direct cost$3600+$525 = $4125 for 12 days.Indirect cost$150*12 = $1800Total costs = $5925.vs.$6150#18# 10(a)19# 10(b)ActivitiesABCDEFGAA,BCE,FtiESEFLSLFSlack3221304526282000032323058322130775858780110333230583232307858587801101000CP=A-P1-E-GC-F-G20# 10: A-E-G :CP : C-F-G :CP : A-D21# 10TimeAct.CurrentExp.-timecost/dy78A-E-G C-F-GACEFG32302628202630202418$501104075Reduce G one day cost $75.CP: A-D*A-E-GC-F-G*22# 10TimeAct.CurrentExp.-timecost/dy77A-DA-E-GC-F-GACDEFG323045262819263040202418$50601104075*Reduce A & F by 4 day cost $90*4= $360.23# 10TimeCurrentExp.-time costActivitiesCP73A-D A-E-G C-F-GA C D E F G28 30 45 26 24 1926 30 40 20 24 18$50 $60 $110 $75 DONE Original 78 days cost $3300+ $100(78)= $11,100 New expedited project scheduce 73 days.Cost Direct cost +75+360= $3735Indirect 73*$100= $7300 Total:$11,035.24# 18PrTI ( 25 15 ) = 10= ?E (TI) = 9.17Var (TI) = 4.69PrZ 0.383=( 0.50+0.1492) =0.649( P.530 )25# 19(a )By lnspection CP = A B E G H (25)E=626# 19(b )Pr T28 weeks| CP=ABEGH = ?Pr T32 weeks| CP=ABEGH = ?27# 19(c)A B E G H Length = 26.5 2A-B-E-G-H=7.860 = =2.804 PrZ =0.535=0.7037= 70.37 PrZ =1.962=0.9751= 97.51 PrTX weeks| CP=ABEGH = 95 =1.645 X=31.11 weeks Z #28# 20(a) All PATHS A-C-E 14A-D-E 10B-D-E 12B-F-G 15A-F-G 13 (b) B-F-G*(c)29# 20 (d) A-C-E 14 2 = 4.7 B-F-G 15 2 = 5.8(e)A-C-E 14, 2 =4.7 A-D-E 10, 2 =3.3 A-F-G 13, 2 =5.8 B-F-G 15, 2 =5.8 B-D-E 12, 2 =3.3PrT 20= (.9972)(1.000)(.9982)(.981)(1.000)= 0.976 #30# 20(f) (d) A-C-EB-F-Gare Independent (d) is likely to be the most accurate 31# 21From #3CP = A B D F G 32# 21(a )(b ) A-B-D-F-G = 17 2A-B-D-F-G = 2.52 Ans(b) 33# 21(c) Pr T 20 weeks| CP=A B D F G = Pr Z =1.89 Pr T X week= 85% = 0.9706 Ans(c ) (d )Z = = 1.037 X =18.65(weeks) Ans(d) 34(a )(b )CP = A B D F H (41 days) # 3035(c)Indirect costs = $200 per day 0622252731391618# 3036(c)Choose B, reduce 4 days, from 10 to 6 When B+D = 6+6 =12 CP = ABDFH = 37& ACFH = 37Cost 66.67*4 = $266.67 Save $200*4 = $800# 3037(c)BC = 192; DC = 225; Choose F = $110 $200 best reduce F by 2 days, from 9 to 7 CP = ABDFH =35 ACFH =35 ABEG = 6+6+9+14=35 cost 110*2 =$220 save $200*2 =$400 # 3038(c)BC = 192200 by 2 day cost 192*2 = 384 save 200*2 = 400 Total costs = 266.67+220+384 = 870.67Savings = 800+400+400 = 1600 Net savings = 729.23 # 3039A B D F H (41)200+600+625+700+200+400+1000+1100+$200(41) =$13025Original Direct $4825Indirect $200*41 Original Costs$13,025# 3040# 30Expedited Costs Original $4825 + Expedited Costs $267 (4*B) 220 (2*F) 384 2*(B+C) $871 + Indirect Costs $200*(33) = $6600 $12,2
网站客服QQ:2055934822
金锄头文库版权所有
经营许可证:蜀ICP备13022795号 | 川公网安备 51140202000112号